Шукати в цьому блозі

середа, 13 травня 2020 р.


6 клас   Географія    Тема: «Вплив людини на природу.»
1.Інтелектуальна розминка.  Виконай тести.
1.Чотири з найбільших за площею країн розташовані на материку...
А-Південна Америка      Б-Африка      В- Північна Америка      Г-Євразія
2.Серед європейських країн за чисельністю населення Україна посідає ___ місце                      А-4        Б-5        В-6        Г-7                                                                                                                                                         3.У найбільшій за чисельністю країні світу проживає
А-1,2 млрд осіб      Б-1,3 млрд осіб      В-1,4 млрд осіб      Г-1,5 млрд осіб
4.Найбільшою державою за всю історію людства була
А-Російська імперія;  Б-Римська Імперія;  В-Держава Чингісхана;  Г-Британська імперія
5.Серед європейських країн за площею Україна посідає місце:  А-1        Б-2       В-3      Г-4
6.Україна межує із скількома державами:      А-6        Б-7        В-8        Г-9
7.Найбільша за площею країна у світі:       А-Росія       Б-США      В-Китай      Г-Австралія
8.З якими країнами Україна має лише морські кордони
А-Туреччина      Б-Росія      В_Грузія      Г-Чехія     Д-Білорусь      Д-Болгарія
9.Серед європейських країн найбільша за чисельністю
А-Україна     Б-Італія      В-Франція      Г-Німеччина      Д-Іспанія
10.Найдовший кордон Україна має з
А-Білоруссю      Б-Росією      В-Румунією      Г-Молдовою
11.За площею Україна посідає в світі місце :    А-42        Б-43        В-44         Г-45
12.Найбільша за площею країна Африки
А-Алжир        Б-Австралія        В-Аргентина         Г-Бразилія
2.Опрацювати п.55, записати в робочому зошиті ноосфера, навколишнє середовище. Ст.228,229 (усно) відповісти на запитання.Описати в робочому зошиті один із національних парків:  Шацький, Синевір, Святі  гори, Приазовський, Великий луг.
Виконані роботи переслати на Вайбер
 
Проєкт на тему «УТИЛІЗАЦІЯ ПОБУТОВИХ ВІДХОДІВ»  6клас
ВСТУП. ЯКІ Є ВІДХОДИ.   
    Відходи розділяються на промислові та побутові. Але усі вони, неправильно утилізовані, наносять непоправної шкоди навколишньому середовищу та здоров'ю живих організмів. 
 ШКІДЛИВА УТИЛІЗАЦІЯ ПОБУТОВИХ ВІДХОДІВ.
     Папірці, обгортки, пластиковий посуд – це все ми викидаємо, не задумуючись, будь-де. Часто залишаємо сміття після гарного відпочинку на природі. І майже ніколи не розділяємо сміття, викидаючи все в один контейнер.                                                                                                           В Україні подібними звалищами зайняті 2600 га земель, усього таких звалищ більше 6 тисяч. В Європі подібне суворо карається законом у вигляді штрафу.                                                                                                Вважається, що в середньому звалищ в містах утворюється приблизно 1 тонна на одну людину на рік. Ми традиційно звинувачуємо у цьому "погану екологію", яку самі ж і створюємо. А ситуація така тому, що по-перше, в Україні елементарно відсутня система роздільного збирання відходів, по-друге, не вистачає потужностей з переробки та утилізації сміття, у тому числі і діючих на сучасних технологіях сміттєспалювальних заводах.       СКЛАД ПОБУТОВИХ ВІДХОДІВ.
   Дослідження свідчать, що склад побутових відходів приблизно такий :
•        папір 41%                  •        харчові відходи 21%             скло 12%                                           залізо та його сплави 10%       •     пластмаси 5%                          •      деревина 5%                    гума та шкіра 3%   •  текстильні матеріали (тканини) 2%      • алюміній 1%        -  інші метали 0,3%
 УТИЛІЗАЦІЯ ПОБУТОВИХ ВІДХОДІВ У РОЗВИНУТИХ КРАЇНАХ – ПРИКЛАД ДЛЯ НАСЛІДУВАННЯ.
       У розвинених країнах скляні, паперові, харчові, пластикові відходи збираються в роздільних контейнерах. 
      На вулицях Женеви розставлені металеві контейнери для битих і нестандартних пляшок, причому скло сортують за кольором: біле, зелене, коричневе – на контейнерах є відповідні написи, окремо сортується побутовий алюміній: кришки від молочних пляшок, навіть обгорткову фольгу від шоколаду.
    У м. Модесто (США, шт. Каліфорнія) діє теплова електростанція, що працює на використаних автомобільних шинах, вона розташована на найбільшому в світі смітнику відпрацьованих шин.
      У Данії на переробному заводі із битого скла отримують будівельний матеріал для  облицювання  підлог і стін, який за виглядом нагадує мармур.
    Також з отриманих скляних волокон скляних відходів на переробних заводах виготовляють папір, при цьому заощаджується деревина. 
       У багатьох країнах макулатура є найважливішим джерелом для паперу в целюлозно-паперовій промисловості, гранульованого, брикетованого і порошкоподібного твердого палива, а також рідкого і газоподібного палива. Пакувальний папір, гігієнічні вироби з паперу, газети виробляються повністю з макулатури і вторинної сировини, завдяки чому зберігають ліс, повністю переробляють паперові відходи.
     З використаної олії виробляють біопаливо для транспорту.
     Ще одним із напрямків використання твердих побутових відходів є застосування їх в будівництві доріг. 
    Важливим моментом утилізації відходів є заміна натуральних продуктів зробленими з відходів, наприклад, з відходів одержують глинозем, соду і поташ. 
    Ще можна приводити безліч прикладів, адже це тільки невелика частина того, як треба утилізувати сміття.
 НЕОБХІДНІСТЬ ПРАВИЛЬНОЇ УТИЛІЗАЦІЇ ПОБУТОВИХ БАТАРЕЙОК.  
Окремими питанням є утилізація використаних батарейок, які містять багато шкідливих елементів.                                                                                                                                       БАТАРЕЙКИ НЕ МОЖНА ВИКИДАТИ У СМІТНИК.                                                        На жаль, у нашій країні здебільшого використані батарейки викидають на смітник, а не рідко і просто на вулицю, в лісі, у водойми. Хоча на кожній батарейці є маркування, яке попереджає про небезпеку її викидання разом із звичайним сміттям. Через деякий час небезпечні метали та сполуки як ртуть, кадмій, свинець, цинк та марганець потрапляють у ґрунтові води та річки, атмосферу, тим самим забруднюючи наше довкілля.                            За даними екологів: одна пальчикова батарейка може                                                                                                        – забруднити 20 квадратних метрів ґрунту, причому він продовж 50 років буде непридатний для ведення сільського господарства;                                                                                          – забруднити 400 літрів води, а з урахуванням того, що сміття ще й спалюють, то усі ці токсичні відходи потрапляють у атмосферу;                                                                                                              – у деяких випадках токсини можуть потрапити й до артезіанських вод, а з водою в організм людей, підвищуючи рівень ранньої смертності серед українців.  
 СХЕМА РОЗПОДІЛУ ТОКСИЧНИХ РЕЧОВИН БАТАРЕЙОК У ПОБУТОВОМУ СМІТТІ.                                                                                                                                                      Частка батарейок у побутовому смітті-менше 0,05% ваги. Частка токсичних речовин від батарейок у побутовому смітті-~50%. За рік-40кг ртуті; 160 кг кадмію; 260 т марганцевих сполук;  250 т натрієвих хлоридів                                                                                                                                                        КУДИ ЗДАВАТИ БАТАРЕЙКИ В УКРАЇНІ?
   У всій Європі всього 3 заводи переробляють батарейки та акумулятори електроприладів. Один із них знаходиться в Україні.
http://8next.com/uploads/fotos/geogr/ref02_5.png
Ось його координати:
Завод «АРГЕНТУМ» , місто Львів, вул. Зелена, 115/б.

Телефон: (032) 2702596, 2418470

    За прикладом Швейцарії, де для відпрацьованих батарейок навколо великих крамниць та шкіл ставлять «шпаківні» - невеличкі ящики, у нашій країні стартував проект по збору відпрацьованих побутових батарейок. Суть проекту в тому, щоб донести до свідомості людей необхідність утилізації використаних елементів живлення та розширювати мережу встановлених скриньок для збору батарейок та акумуляторів від телефонів, ноутбуків та ін.                 Подібну скриньку для збору використаних батарейок можна зробити своїми руками. Проте з доставкою використаних батарейок до місця переробки не все так просто. На превеликий сум, ця благородна справа тримається тільки на ентузіазмі небайдужих людей. Оскільки в кожній місцевості є пункт прийому макулатури, склотари, магазини чи сервісні центри мобільного зв'язку, тощо, то було би дуже зручно, щоб такі скриньки були, наприклад, там. А проблема доставки з усіх куточків нашої країни до місця переробки вирішувалася на державному рівні.

     ДЛЯ УСІХ НЕБАЙДУЖИХ – ВРЯТУЄМО ДОВКІЛЛЯ. 
      Щоб допомогти рідному селу не потонути у смітті, треба зовсім мало. Для цього потрібно лише навчитися правильно поводитися з домашніми відходами.
 1. Вдома необхідно розділити сміття у два відра: для органічних відходів (їжі та іншого) і всього решта, що можна буде переробити надалі.
 2. Вимагати, щоб влада організувала у місцях збору сміття біля ваших поселень спеціальні баки.
 3. Якомога більше сміття варто сортувати і здавати у найближчі пункти прийому вторинної сировини макулатуру, склотару поліетилен, пластмаси, алюмінієві банки.
 4. Купуйте якомога менше зайвих товарів, наприклад, поліетиленових пакетів.
 5. Дотримуйтесь «принципу трьох R»: Reduce (зменшуй споживання), Reuse (використовуй повторно), Recycle (переробляй) 
Використана література.
1. Інтернет.
2.Ігнатенко О. П. «Економіко-екологічні аспекти рециклу вторресурсів з твердих побутових відходів ».
3. Циганкова О.П. «Утилізація твердих відходів."
Запропонувати свої заходи щодо утилізації для свого населенного пункту.                Прислати фотозвіт по виконаній роботі  на Вайбер.
 
6клас  Географія Повторення тем: «Біосфера та грунти. Природні комплекси.»
1.Періодичність та повторюваність явищ в географічній оболонці має назву:
А-цілісність      Б-зональність      В-ритмічність      Г-неоднорідність
2.Взаємозалежність природних компонентів у географічній оболонці має назву:
А-цілісність      Б-ритмічність      В-зональність      Г-азональність
3.Найбільшим природним комплексом на Землі є:
А-материки та океани  Б-географічні пояси  В-природні зони  Г-географічна оболонка
4. Як називається закономірна зміна природних зон від екватора до полюсів:
А-ритмічність  Б-широтна неоднорідність  В-висотна поясність  Г-широтна зональність
5. Як називають змінені людиною природні комплекси?
А-штучні         Б-антропогенні        В-видозмінені        Г-хибні
6.Яка природна зона характеризується найродючішими грунтами планети; до жаркого й сухого  літа пристосовані окремі злаки і трави: полин, пирій, волошка, тюльпани,тонконіг.
А-савани і рідколісся      Б-лісостеп      В-степ      Г-тундра
7.Спекотна, суха територія:
А-савани і рідколісся        Б-степ        В-пустеля        Г-тундра
8.Ґрунти, що сформувалися під хвойними лісами у помірних широтах
А-червоно-жовті      Б-сіроземи      В-підзолисті      Гчорноземи
9.Які ґрунти сформувалися в зоні вологих екваторіальних лісів?
А-червоно-жовті      Б-підзолисті      В-чорноземи      Г-коричневі
10.Основною особливістю ґрунтів, що відрізняє їх від гірських порід, є..
А-вологість      Б-колір       В-родючість      Г-тиск
11.В якій природній зоні довго триває полярна ніч?  
А-степах       Б-саванах       В-вологих лісах       Г-арктичних пустелях
12.Зміна природних компонентів і природних комплексів у вертикальному напрямку- від підніжжя до вершини- називається... 
А-широтна зональність  Б-кругообіг речовин  В-висотна поясність  Г-сезонна зональність